Czym pokryć dach płaski?

Czym pokryć dach płaski?

Dachy płaskie są obecnie coraz częściej wybierane przez inwestorów indywidualnych, przez co stały się synonimem nowoczesnego budownictwa. Ich wybudowanie wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby nie uległy one uszkodzeniu w skutek działania czynników atmosferycznych. Czym więc pokryć dach płaski, aby był solidny i nie powodował problemów w czasie użytkowania?

Kryteria przy wyborze dachu płaskiego

Dach płaski, pomimo swej nazwy, nachylony jest pod niewielkim kątem, aby uniknąć zalegania wody opadowej (zazwyczaj jest to od 2 do 15o). Z zasady jego konstrukcja jest dość prosta, przy czym głównym wyzwaniem jest właśnie możliwość zalegania cieczy oraz warstw śniegu. Dlatego też tak ważny jest system odprowadzania wody opadowej i prawidłowo wykonana izolacja, która uchroni wnętrze budynku.

Membrany dachowe

Dachy płaskie coraz częściej pokrywa się membranami wykonanymi z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Mają one niewielką grubość, dzięki czemu nie obciążają dachów, a także stanowią doskonałą powłokę hydroizolacyjnąDachy płaskie wykończone membranami są również odporne na działanie czynników atmosferycznych, od promieniowana UV, przez zanieczyszczania powietrza, aż po wodę.

Przy wyborze membrany istotne znaczenie ma jednak elastyczność takiego materiału. Niewłaściwie dobrana może bowiem doprowadzić do pękania w narożnikach zwłaszcza, jeśli nie zostaną one odpowiednio przygotowane.

Nie bez znaczenia jest też przygotowanie podłoża. Membrana musi być zamontowana na sztywnym poszyciu dachowym, które dodatkowo trzeba odpowiednio zaizolować i wygładzić, by materiał nie uległ zniszczeniu.

Papa dachowa

Rozwiązaniem, które wciąż jest stosowane, choć obecnie coraz rzadziej, to pokrywanie dachu płaskiego papą. Ma ona trzy warstwy, przez co jest grubsza od membrany i cięższa. O ile zostanie dobrze wykonana, ma dobrą wytrzymałość chemiczną i mechaniczną, jednak generalnie mniejszą, aniżeli membrana, która właściwie nie wykazuje oznak starzenia i cechuje się dużą odpornością.

Decyzja o wykończeniu dachu płaskiego nie jest łatwa, bowiem wybranie nieodpowiedniego materiału, to ryzyko szybkich i drogich napraw. Z naszej strony polecamy membrany, które montujemy zarówno na domach jednorodzinnych, jak i budynkach przemysłowych. Gwarantujemy ich wysoką jakość i bezproblemowe użytkowanie przez wiele dekad.