Zielone dachy, pomimo tego, że mają swoje źródło w czasach starożytnych, są rozwiązaniem przyszłości, które odpowiada na potrzeby teraźniejszości. Szybko rozwijające się miasta, które każdy cenny skrawek wolnej ziemi wykorzystują pod zabudowę, zostały postawione przed problemem stworzenia zielonej przestrzeni. W miastach brakuje skwerów i parków z prawdziwego zdarzenia. Systemy zielonych dachów płaskich z membrany dachowej są doskonałym rozwiązaniem architektonicznym, którego zalety zachwycają nie tylko ekologów.
Zielone oazy na dachu, czyli zielone dachy membranowe, są specjalnym rodzajem odwróconego krycia dachowego. Inne ułożenie warstw sprawia, że dachy wiele zyskują na funkcjonalności, w tym możliwość stworzenia zielonego dachu. Ich charakterystyczna konstrukcja przedstawia warstwy w następujący sposób (od góry):
Do głównych zalet zielonych dachów membranowych należą przede wszystkim ich właściwości izolacyjne. Zielone dachy stanowią świetną ochronę wnętrza budynku przed hałasem - mają działanie wyciszające, a dzięki zastosowaniu wielu warstw, charakteryzują się wysoką termoizolacją. W czasie niskich temperatur chronią przed zimnem, natomiast latem nie powodują nagrzewania się powierzchni budynku. Wymienione właściwości termoizolacyjne prowadzą do zmniejszenia zużycia ogrzewania i klimatyzacji, a w konsekwencji do obniżenia ich kosztów. Długa żywotność, atrakcyjny wygląd, ogromne możliwości aranżacyjne, a także, co być może jest najbardziej istotne, właściwości ekologiczne, to przykłady kolejnych zalet zdecydowania się na zielone dachy membranowe.
Krycie zielonego dachu membraną dachową można zastosować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w budynkach przemysłowych. Zielony dach doskonale sprawdzi się również jako ozdoba garażu czy altany ogrodowej. W Polsce najbardziej znanym, choć oczywiście nie jedynym, przykładem zastosowania tego ekologicznego rozwiązania jest dach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Stworzenie zielonej oazy spokoju na dachu umożliwia wydzielenie funkcjonalnych stref, w tym zaaranżowanie własnego ogródka ziołowego, rabat kwiatowych czy zacienionej strefy odpoczynku. Współczesne zielone dachy łączą w sobie zarazem ekologię i rekreację, a barwna roślinność, kręte ścieżki i ławki tworzą nowoczesne miejsce wypoczynku dopasowane do potrzeb użytkowników. Jedynym ograniczeniem możliwości aranżacji może być wielkość powierzchni, która ma zostać przeznaczona na stworzenie zielonego dachu. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, idea zielonego dachu powinna już być widoczna podczas projektowania domu. Należy mieć pewność, że solidny strop budynku wytrzyma zwiększoną masę dachu i nie będzie groził zawaleniem.