Ogród na dachu to bardzo interesujące rozwiązanie. Poza walorami czysto estetycznymi i rekreacyjnymi, wypoczynkowymi posiada również wiele zalet praktycznych. Zielony dach - intensywny lub ekstensywny - stanowi świetną izolację termiczną, która zimą może się przyczynić do znacznych oszczędności energii, a co za tym idzie, zmniejszenia rachunku za ogrzewanie. Dodatkowo, dzięki ogrodowi na dachu budynek - dom, blok mieszkalny, garaż - zyskuje na wartości. Decydując się więc na dach zielony zwiększamy wartość naszej nieruchomości. Jesteś zainteresowany? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym podpowiadamy, jak założyć ogród na dachu i jakie są zalety takiego rozwiązania.
Dachy zielone z ogrodem posiadają strukturę wielowarstwową. W przypadku dachów zielonych układ warstw jest zazwyczaj odwrotny niż w tradycyjnych dachach. Z tego względu nazywa się je dachami odwróconymi. Wygląda to w taki sposób, że warstwa izolacji przeciwwilgociowej znajduje się bezpośrednio na konstrukcji dachu, a dopiero na niej położona jest warstwa izolacji termicznej.
Z jakich warstw składa się dach zielony? Wyróżnić możemy następujące warstwy:
Ogrody wykonywane są przede wszystkim na dachach płaskich, jednak można je również zaprojektować na dachach skośnych.
Dlaczego warto zdecydować się na założenie ogrodu na dachu domu, bloku mieszkalnego, garażu, altany ogrodowej, a nawet budynku przemysłowego? Ogród na dachu:
Jak widać, zielone dachy posiadają wiele zalet i nie bez powodu są coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród właścicieli nieruchomości. Decydując się na ogród na dachu otrzymasz nie tylko atrakcyjne miejsce, w którym będziesz mógł odpoczywać w sąsiedztwie bujnej roślinności. Dzięki niemu przyczynisz się również do zmniejszenia zużycia energii i poprawy jakości środowiska naturalnego. To jednak nie wszystko. Inwestując w zielony dach sprawisz również, że Twoja nieruchomość zyska na wartości. To zysk w najczystszej postaci!