Różnice między dachem zielonym intensywnym a ekstensywnym

Różnice między dachem zielonym intensywnym a ekstensywnym

Ogród na dachu? Dlaczego nie! Zielone dachy coraz częściej zastępują tradycyjne poszycia. Sprawdź w naszym wpisie, jakie są ich zalety, a także jak skonstruowane są zielone wyspy oraz jaka jest różnica między dachem zielonym intensywnym a ekstensywnym.

Jakie są zalety zielonych dachów?

Zielone dachy mogą stać się oazą spokoju i relaksu, a także miejscem hodowania warzyw lub sadzenia roślin: traw, kwiatów, bylin, krzewów czy niskopiennych gatunków drzew. Stwarzają możliwość ucieczki z miejskiej dżungli i są prawdziwą ozdobą apartamentowców, budynków wielorodzinnych czy publicznych instytucji. Natura na wyciągniecie ręki to również realna pomoc dla środowiska. Zielone dachy bowiem obniżają w miastach temperaturę powietrza i podnoszą jego wilgotność. Zatrzymują duże ilości wód opadowych, odciążając miejską klimatyzację oraz zmniejszają uliczny hałas, pochłaniając część dźwięków. Co więcej, oferowane przez nas zielone dachy wzbogacają powietrze w tlen, redukują zawartość dwutlenku węgla i pochłaniają szkodliwe gazy.

Jak skonstruowane są ogrody na dachu?

Najważniejsza w dachach zielonych jest ich konstrukcja, która powinna być wykonana z najwyższej jakości materiałów:

  • membran EPDM,
  • specjalnie wzmocnionych folii PVC.

Kolejnym istotnym elementem jest lekka i elastyczna hydroizolacja, gwarantująca szczelność oraz paro przepuszczalność. Równie ważnym elementem dachu zielonego jest warstwa geowłókniny, ochraniająca warstwę hydroizolacyjną. Geowłókninę umieszcza się również nad drenażem, dzięki czemu spływająca do niego woda jest filtrowana.

Drenaż natomiast ma za zadanie odprowadzanie wody, przesiąkającej do konstrukcji dachu i jej równomierne odprowadzanie. Zamiast ciężkich gleb, na oferowanych przez nas zielonych dachach stosujemy lekki substrat, posiadający wszystkie niezbędne dla rozwoju roślin minerały i odżywcze substancje.

Dach zielony intensywny a ekstensywny

Zielone dachy podzielić można na dachy intensywne i ekstensywne. Intensywne uprawy oznaczają konieczność zastosowania grubej warstwy podłoża, ze względu na uprawę roślin o bardzo rozbudowanych korzeniach. Dachy ekstensywne z kolei nie wymagają tak grubej warstwy substratu, gdyż sadzi się na nich przede wszystkim różne traw, mchów oraz porostów. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się również siane na zielonych dachach łąki kwietne oraz zakładane hodowle pszczół.

Ogrody na dachach to ekologiczne rozwiązanie, pozwalające zyskać nowe tereny zielone w miastach. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.