Rodzaje zielonych dachów

Rodzaje zielonych dachów

Sposób na uzyskanie większej ilości zieleni, rozwiązanie wyróżniające się wysokimi walorami estetycznymi, a może funkcjonalna alternatywa tradycyjnego dachu? Zielone dachy stanowią umiejętne połączenie wszystkich tych czynników. Decydując się na ich wybór warto wiedzieć, że wyróżnia się pewne rodzaje zielonych dachów. Ich rozróżnienia dokonuje się w oparciu o rodzaj sadzonych roślin, a znajomość ich specyfiki to wiedza niezbędna dla zapewnienia optymalnych warunków rozwoju roślinności. Dach zielony ekstensywny i intensywny - to o nich mowa. Co warto wiedzieć o obu rodzajach i jakie są między nimi różnice?

 

Czym są dachy zielone ekstensywne?


Rodzaje zielonych dachów, które wyróżnia zazielenienie ekstensywne, tworzone są przy wykorzystaniu roślin o najniższych wymaganiach wegetacyjnych, dzięki czemu są wyjątkowo łatwe w uprawie. Rośliny takie:

 • samodzielnie się utrzymują i rozwijają,
 • nie wymagają zastosowania systemów nawadniania,
 • nie wymagają pielęgnacji, wystarczy wykonać zabiegi kontrolne 1-2 razy w roku.

Tworząc dach zielony ekstensywny wybiera się rośliny, które mają zdolność do regeneracji oraz wykazują wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych. Ważne, aby były to rośliny przystosowane do danego klimatu. W Polsce najlepiej sprawdzają się:

 • mchy,
 • rozchodniki,
 • trawy,
 • rojniki.

 

Co wyróżnia dachy zielone intensywne?


Dach zielony intensywny należy do rodzajów zielonych dachów, które wyróżnia roślinność o wysokich wymaganiach względem uprawy. W odróżnieniu do dachów zielonych ekstensywnych, rośliny wymagają regularnej i intensywnej pielęgnacji:

 • uprawa roślin tego typu wymaga regularnego nawożenia oraz nawadniania,
 • często wykorzystuje się automatyczne systemy nawadniania,
 • dla optymalnej miąższości substratu należy stosować substancje odżywcze.

Warto także wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje zielonych dachów intensywnych:

 • dach zielony intensywny wysoki - w tym przypadku sadzone są byliny, krzewy, trawniki, a także - przy zapewnieniu optymalnych warunków - możliwa jest uprawa drzew. Zróżnicowane pod względem wysokości rośliny mogą być sadzone na całej powierzchni dachu lub punktowo. Co ważne, należy zadbać o odpowiedni układ warstw tego typu dachu zielonego, zapewniający utrzymanie optymalnego poziomu nawodnienia.
 • dach zielony intensywny niski - na tego typu dach także sadzi się byliny, krzewy i trawniki, jednak w odróżnieniu od dachów zielonych intensywnych wysokich - z wykluczeniem drzew. Wymagania roślin w zakresie nawadniania i dawkowania substancji odżywczych są mniejsze, a w związku z tym zastosowanie systemów nawadniających nie jest konieczne.

Odpowiednio skomponowany i zadbany dach zielony ekstensywny czy intensywny będzie niespotykaną i budzącą zachwyt ozdobą każdego budynku. W mgnieniu oka odmieni charakter danej przestrzeni i pozwoli wprowadzić zieleń tam, gdzie wydawało się to niemożliwe. Jednak kluczem do osiągnięcia spektakularnego efektu jest pielęgnacja przystosowana do potrzeb dachu zielonego ekstensywnego lub intensywnego.