Ogród na dachu - jak założyć?

Ogród na dachu - jak założyć?

Ogród na dachu to bardzo interesujące rozwiązanie. Poza walorami czysto estetycznymi i rekreacyjnymi, wypoczynkowymi posiada również wiele zalet praktycznych. Zielony dach - intensywny lub ekstensywny - stanowi świetną izolację termiczną, która zimą może się przyczynić do znacznych oszczędności energii, a co za tym idzie, zmniejszenia rachunku za ogrzewanie. Dodatkowo, dzięki ogrodowi na dachu budynek - dom, blok mieszkalny, garaż - zyskuje na wartości. Decydując się więc na dach zielony zwiększamy wartość naszej nieruchomości. Jesteś zainteresowany? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym podpowiadamy, jak założyć ogród na dachu i jakie są zalety takiego rozwiązania.

Jak wykonać ogród na dachu? Konstrukcja dachu zielonego


Dachy zielone z ogrodem posiadają strukturę wielowarstwową. W przypadku dachów zielonych układ warstw jest zazwyczaj odwrotny niż w tradycyjnych dachach. Z tego względu nazywa się je dachami odwróconymi. Wygląda to w taki sposób, że warstwa izolacji przeciwwilgociowej znajduje się bezpośrednio na konstrukcji dachu, a dopiero na niej położona jest warstwa izolacji termicznej.

Z jakich warstw składa się dach zielony? Wyróżnić możemy następujące warstwy:

 • przeciwwilgociową (hydroizolacyjną) - chroni strop przed zawilgoceniem;
 • termiczną (termoizolacyjną) - zabezpiecza wnętrze budynku przed stratami ciepła;
 • przeciwkorzenną - chroni niższe warstwy przed uszkodzeniem przerastającymi korzeniami;
 • drenażową - odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wody opadowej;
 • filtrującą - oczyszcza wodę opadową, która przenika do niższych warstw;
 • wegetacyjną (roślinną) - podłoże, na którym rosną rośliny, zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju roślinności.

Ogrody wykonywane są przede wszystkim na dachach płaskich, jednak można je również zaprojektować na dachach skośnych.

 

Ogród na dachu - dlaczego warto?


Dlaczego warto zdecydować się na założenie ogrodu na dachu domu, bloku mieszkalnego, garażu, altany ogrodowej, a nawet budynku przemysłowego? Ogród na dachu:

 • jest świetnym miejscem do wypoczynku;
 • stanowi swego rodzaju naturalną izolację termiczną - latem chroni budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się, zimą zatrzymuje ciepło;
 • zatrzymuje wodę opadową;
 • stanowi świetną izolację akustyczną - zmniejsza hałas dobiegający do wnętrza budynku;
 • ma pozytywny wpływ na mikroklimat - zwiększa wilgotność powietrza, oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, takich jak spaliny, pyły, kurz.

 

Ogród na zielonym dachu - ekonomia i ekologia


Jak widać, zielone dachy posiadają wiele zalet i nie bez powodu są coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród właścicieli nieruchomości. Decydując się na ogród na dachu otrzymasz nie tylko atrakcyjne miejsce, w którym będziesz mógł odpoczywać w sąsiedztwie bujnej roślinności. Dzięki niemu przyczynisz się również do zmniejszenia zużycia energii i poprawy jakości środowiska naturalnego. To jednak nie wszystko. Inwestując w zielony dach sprawisz również, że Twoja nieruchomość zyska na wartości. To zysk w najczystszej postaci!