Najczęstsze przyczyny przeciekania dachu

Najczęstsze przyczyny przeciekania dachu

Przeciekający dach jest jednym z poważniejszych problemów, jakie mogą spotkać właściciela czy użytkownika domu jednorodzinnego lub mieszkania. Woda przedostająca się do środka budynku tworzy nieestetyczne zacieki i powoduje znaczne zawilgocenie. W takich warunkach mogą rozwijać się szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśnie. Przeciek może też prowadzić do wystąpienia zwarcia w instalacji elektrycznej. W wielu przypadkach cieknący dach oznacza ryzyko trwałego uszkodzenia termoizolacji czy nawet naruszenia samej konstrukcji budynku.

Naprawa przeciekającego dachu powinna być wykonana możliwie szybko. Warto zlecić ją doświadczonej firmie, która nie tylko ustali źródło przecieku, ale również fachowo naprawi pokrycie dachowe. Sprawdźmy, jakie są najczęstsze przyczyny przeciekania dachu.

Uszkodzenia pokrycia dachowego

Przyczyna przecieku zależy zwykle od rodzaju zastosowanego w budynku pokrycia dachowego. Różne typy pokryć mają różne przewidywane okresy użytkowania, po których ich elementy wymagają naprawy lub wymiany. Najbardziej trwałe są zwykle pokrycia z dachówki ceramicznej, a dachy kryte tradycyjną papą termozgrzewalną wymagają znacznie częstszej wymiany i konserwacji. Oprócz rodzaju powłoki znaczenie ma też to, czy została ona fachowo zainstalowana. Liczy się także jakość wykonania tzw. obróbek blacharskich, czyli uszczelnienie fragmentów pokrycia dachowego stykającego się z różnymi elementami konstrukcyjnymi budynku: kominem, oknami dachowymi, wylotami wentylacji czy włazami dachowymi. 

Poza tymi czynnikami bardzo częstą przyczyną uszkodzeń są różne prace wykonywane na dachu przez osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy o tym, w jaki sposób należy postępować z pokryciami dachowymi. Chodzi tu np. o ekipy instalujące różną infrastrukturę telekomunikacyjną, anteny dachowe, systemy klimatyzacyjne czy wentylacyjne. Bardzo często za sprawą ich działań pokrycie jest przecinane, dziurawione czy wyginane. Bardzo często tego rodzaju prace wymagają wykonania przejść przez strukturę dachu, np. wiercenia czy wycinania otworów, które nie zostają później właściwie zabezpieczone.

Częstą przyczyną uszkadzania dachu jest również jego niefachowe odśnieżanie i usuwanie lodu. Tego typu uszkodzenia są najczęściej powodowane na dachach płaskich, zarówno krytych papą, jak i nowoczesnymi membranami dachowymi.

Najlepszym sposobem o zadbanie o stan dachu i wyeliminowanie ryzyka powstania przecieku jest korzystanie z usług fachowej firmy oferującej przeglądy konserwacyjne i profesjonalne prace dachowe.