Metody uszczelniania dachów

Metody uszczelniania dachów

Nieszczelny dach to bardzo poważny problem. Przedostająca się do wnętrza budynku woda może uszkodzić różne elementy konstrukcyjne budynku, a także powodować brzydkie zacieki i plamy. Przeciek może również trwale zniszczyć warstwę termoizolacyjną. Dostająca się do środka woda to także zagrożenie dla trwałości konstrukcji więźby dachowej, która może ulec zniszczeniu. Wnikająca woda to również świetne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Zimą uszkodzenie może zamarzać, prowadząc do zniszczenia większego obszaru pokrycia dachowego. Otwór może być również powiększony wskutek działania wiatru.

W przypadku uszkodzenia pokrycia dachowego trzeba jak najszybciej zadbać o jego naprawę. Odpowiednia metoda uszczelniania dachu pozwoli na wyeliminowanie zagrożenia i przywrócenie pełnej funkcjonalności całego obiektu. Ważne jednak by prace były wykonane fachowo i przy użyciu materiałów gwarantujących trwałe efekty. Zobaczmy, w jaki sposób można uszczelnić przeciekający dach.

Usuwanie niewielkich uszkodzeń

Sposób uszczelniania dachu zależy od rodzaju uszkodzenia oraz materiału, z jakiego jest wykonane pokrycie dachowe. Niewielkie przecieki można usunąć, stosując różne doraźne metody – począwszy od wstawiania łat po użycie rozmaitych specjalistycznych środków. Mogą to być folie w płynie, szpachle lub uszczelniacze dekarskie produkowane na bazie różnych materiałów. Trzeba jednak pamiętać, że taki sposób naprawy nie zawsze przyniesie dobry skutek, ponieważ może być użyty wyłącznie przy niewielkich uszkodzeniach. Poważne usterki pokrycia wymagają zastosowania innych metod.

Uszczelnianie dachów płaskich

Najczęściej stosowanymi pokryciami dachów płaskich są różnego typu papy oraz membrany. W obu przypadkach uszczelnienie polega na ułożeniu na wybranym obszarze fragmentu nowego pokrycia, przebiega jednak nieco inaczej. Wspólnym elementem podejmowanych działań jest natomiast usunięcie luźnych i częściowo oderwanych elementów oraz staranne oczyszczenie miejsca, które ma być uszczelniane.

Pokrycia z pap muszą być ułożone przy użyciu lepiku lub w przypadku pap termozgrzewalnych za pomocą podgrzania powierzchni papy palnikiem. Na uszkodzony element nakłada się fragment pokrycia o większych rozmiarach i przytwierdza do podłoża. Taka procedura jest jednak możliwa tylko wówczas, gdy niżej położone warstwy dachu zostały osuszone i nie uległy uszkodzeniu.

W przypadku membran nowa warstwa może być nałożona podobnie, jednak do jej umocowania wystarczy rozgrzanie materiału gorącym powietrzem. Zaletą stosowania membrany jest to, że jest ona paroprzepuszczalna, w związku z czym dokładne osuszenie miejsca przecieku nie jest aż tak istotne.