Fakty i mity dotyczące dachów zielonych

Fakty i mity dotyczące dachów zielonych

 

Zielone dachy są coraz częściej spotykane nie tylko na dachach apartamentowców wznoszonych w ekskluzywnych dzielnicach, ale również na budynkach użytkowych czy zwykłych blokach mieszkalnych. Dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym do ich wykonania ogrody dachowe są coraz łatwiejsze w budowie i tańsze. Rozwiązania tego typu świetnie wpisują się w trendy związanie z ekologią i dążeniem do poprawy jakości powietrza w miastach. Poza korzyściami dla przyrody i samopoczucia użytkowników budynku, zielone dachy są również sposobem na zwiększenie wielkości powierzchni biologicznie czynnej, wymaganej przez plany zagospodarowania przestrzeni lub wydawane warunki zabudowy. Wciąż jednak wiedza na temat zalet ogrodów dachowych nie jest zbyt rozpowszechniona. Przyjrzymy się niektórym faktom i mitom powtarzanym na ich temat.

 

Co jest prawdą, jeśli chodzi o zielone dachy?

Zielony dach można ułożyć tylko na dachu płaskim – takie stanowisko wynika z nieznajomości możliwości, jakie dają współcześnie stosowane technologie. Zielony dach może być wykonany także na dachu pochyłym. Nie może to być wprawdzie dach z uprawą intensywną i dużą ilością substratu, czyli wykorzystywanego przez rośliny podłoża, jednak nie ma przeszkód, by skorzystać z roślin nadających się do uprawy ekstensywnej. W takim przypadku na dachu są układane specjalne maty z wyhodowanymi wcześniej trawami, ziołami czy mchami. Rozwiązanie to przypomina korzystanie z trawy w rolce.

 

Zielone dachy są drogie w utrzymaniu – koszt utrzymania zielonego dachu zależy od tego, jakiego typu uprawy potrzebują hodowane rośliny. Przy zielonym dachu intensywnym może być konieczne stosowanie dodatkowego nawadniania lub zasilania nawozami, a także wykonywanie różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dachy ekstensywne nie wymagają jednak niemal żadnych prac, poza sprawdzaniem stanu opasek przeciwpożarowych czy usuwaniem zalegającego śniegu.

 

Zielone dachy to zwiększone ryzyko przecieków – do budowy zielonych dachów wykorzystuje się niezwykle szczelne membrany, a sam dach jest wyposażony w odpowiedni drenaż. Choć tak jak w każdej konstrukcji pokrycia dachowego mogą się zdarzyć uszkodzenia i przecieki to jednak nie są one związane z samym zielonym dachem czy zbierającą się na nim wodą. Jeśli dochodzi do awarii, są one zwykle spowodowane błędami wykonawczymi lub zatkaniem odpływów.

 

Zielony dach zwiększa wartość budynku – zielony dach korzystnie wpływa na własności użytkowe budynku. Jest dodatkową izolacją termiczną, zabezpieczeniem przeciwpożarowym, a także ogranicza przedostający się do środka hałas. Korzystnie oddziałuje również na mikroklimat w swoim bezpośrednim sąsiedztwie i co ważne uatrakcyjnia wygląd budynku. Ze względu na wszystkie te właściwości oraz zwiększony prestiż takiego obiektu można twierdzić, że zielony dach istotnie zwiększa wycenę danej nieruchomości.