Dlaczego należy odśnieżać dachy zimą?

Dlaczego należy odśnieżać dachy zimą?

Odśnieżanie dachów zimą to kwestia nie tylko ochrony konstrukcji budynku, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa. Jakie są jednak konkretne powody sprawiające, że odśnieżanie jest tak ważne?

Odśnieżanie dachów a przepisy BHP

Okazuje się, że usuwanie pokrywy śnieżnej to obowiązek, który na zarządców nieruchomości narzuca Prawo Budowlane. Zgodnie z jego literą, zignorowanie nadmiernej warstwy śniegu i jej zaleganie na dachu, grozi karą finansową nawet do 5 tys. zł. Jeśli dodatkowo doszłoby do katastrofy budowlanej z tego wynikającej i zagrożenia dla życia oraz zdrowia ludzi, wówczas mogłoby to wiązać się nawet z karą pozbawiania wolności.

Zdążyć przed roztopami

Trzeba pamiętać, że mokry śnieg jest średnio czterokrotnie cięższy, aniżeli ten świeży. Również z tego powodu, zsuwające się warstwy topniejącego śniegu mogą stanowić poważne zagrożenie dla przechodniów. Dodatkowo mogą uszkodzić konstrukcję dachu, a także elementy blacharskie, w tym rynny. Właśnie dlatego tak ważne jest odśnieżanie dachów, co najlepiej zlecić specjalistom w branży, dopuszczonym do pracy na wysokościach i dysponującym odpowiednimi narzędziami do wykonywania tego typu czynności.

Śnieg na dachach płaskich

Szczególnie dużym zagrożeniem dla konstrukcji jest śnieg zalegający na dachach płaskich, zarówno domów, jak i budynków przemysłowych. Oczywiście dachy współcześnie budowane przystosowane do dużych przeciążeń. Jednak gdy pokrywa jest mokra i przemarznięta, waży naprawdę dużo i może stanowić potencjalne zagrożenie dla stropodachu.

Dlatego też dach płaski najlepiej odśnieżać na bieżąco i nie pozwalać, by zalegał on przez zbyt długi czas. Nie powinno się tworzyć także tymczasowych pryzm, do późniejszego usunięcia. One również mają sporą masę i mogłyby miejscowo przeciążyć konstrukcję takiego dachu.

Oczywiście podczas odśnieżania budynków należy uważać, aby śniegu nie zrzucić na przypadkowego przechodnia. Dlatego też wokół nieruchomości warto ustawić słupki ostrzegawcze, zaś domowników uprzedzić o czynnościach związanych z usuwaniem śniegu.

Jak widać wiele jest powodów, dla których odśnieżanie dachów zimą to konieczność. Dla oszczędności czasu często najlepiej zlecić to firmom takim jak nasza, czyli dysponującym odpowiednim sprzętem i posiadającym umiejętności, które pozwalają wykonywać takie zlecenia naprawdę sprawnie.