6 najpiękniejszych zielonych dachów na świecie

6 najpiękniejszych zielonych dachów na świecie

Zielone dachy stają są coraz bardziej popularne nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Nie są już postrzegane w kategoriach fanaberii lub fantastycznych wizji świata przyszłości. Zielony dach stał się synonimem luksusu i dbałości o naturę oraz pozwala przemycić zieleń do zwarto zabudowanych, betonowych miast. Prezentujemy wyjątkowo piękne i jednocześnie inspirujące zielone dachy świata.

Czym właściwie jest zielony dach?

Zielony dach to odpowiednio zaprojektowane pokrycie dachowe, które pozwala na uprawę różnych gatunków roślin. Rozwiązanie to jest niezwykle ważne nie tylko ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych. Nie bez znaczenia jest także estetyka zielonych dachów oraz ich wpływ na nasze samopoczucie. Obcując z naturą, czujemy się lepiej, bo zieleń działa uspokajająco oraz pozwala ograniczyć szkodliwe zanieczyszczenia, które każdego dnia dostają się do naszego organizmu wyraz z powietrzem.

TOP 6 najpiękniejszych zielonych dachów

Zielone dachy na świecie zapierają dech w piersiach i sprawiają, że jesteśmy pod niemałym wrażeniem kreatywnego podejścia oraz wizji ich projektantów.

1) Budynek prefektury w Fukoce

W Japonii znajdziemy wiele zielonych dachów, które urzekają swym pięknem i wyjątkowością. Jednym z nich jest skąpany w zieleni dach prefektury w Fukoce. Jego historia jest dość ciekawa, bo w celu budowy, konieczne było zagospodarowanie terenu miejskiego parku. Zieleń na tarasowej budowli jest więc rekompensatą za straty poniesione przez naturę.

2) Pensylvania State University's Center for Green Roof Research

Wyjątkowy zielony dach, który powstał jedynie do celów naukowych i nie jest dostępny np. dla turystów. Urzeka nie tylko wyjątkową formą, ale także mnogością różnych odcieni zieleni.

3) Dach Chicago City Hall

To znany, choć dostępny jedynie dla wybranych zielony dach. Na dachu oficjalnej siedziby rządu powstał taras, który rekompensuje niedostatki zieleni w mieście.

4) Dach singapurskiego Nanyang Technological University

Idealny przykład, że z dachu nowoczesnej budowli można utworzyć zaskakujący idealną formą, zielony trawnik.

5) Dach Akademii Nauk w Kalifornii

To dość nietypowe i zaskakujące podejście do aranżacji dachu. Zdjęcia z lotu ptaka ukazują bowiem nieco fantastyczny krajobraz, na który składają się różnej wielkości wzgórza i pagórki.

6) Dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Na koniec nasz rodzimy zielony dach, który w niczym nie ustępuje światowym projektom i znajduje się w europejskiej czołówce najpiękniejszych ogrodów. Otwarty jest zarówno dla studentów oraz mieszkańców Warszawy, jak i turystów.