Blog

Technologie ocieplania dachów. Przegląd rozwiązań
Technologie ocieplania dachów. Przegląd rozwiązań

To w praktyce przez dach ucieka z budynku około 30 proc. ciepła. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby takie straty zminimalizować. Jakie są obecnie stosowane technologie ocieplania dachów oraz czym się one wyróżniają?

Różnice między dachem zielonym intensywnym a ekstensywnym
Różnice między dachem zielonym intensywnym a ekstensywnym

Ogród na dachu? Dlaczego nie! Zielone dachy coraz częściej zastępują tradycyjne poszycia. Sprawdź w naszym wpisie, jakie są ich zalety, a także jak skonstruowane są zielone wyspy oraz jaka jest różnica między dachem zielonym intensywnym a ekstensywnym.

Dlaczego należy odśnieżać dachy zimą?
Dlaczego należy odśnieżać dachy zimą?

Odśnieżanie dachów zimą to kwestia nie tylko ochrony konstrukcji budynku, ale przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa. Jakie są jednak konkretne powody sprawiające, że odśnieżanie jest tak ważne?

Czym pokryć dach płaski?
Czym pokryć dach płaski?

Dachy płaskie są obecnie coraz częściej wybierane przez inwestorów indywidualnych, przez co stały się synonimem nowoczesnego budownictwa. Ich wybudowanie wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby nie uległy one uszkodzeniu w skutek działania czynników atmosferycznych. Czym więc pokryć dach płaski, aby był solidny i nie powodował problemów w czasie użytkowania?

6 najpiękniejszych zielonych dachów na świecie
6 najpiękniejszych zielonych dachów na świecie

Zielone dachy stają są coraz bardziej popularne nie tylko na świecie, ale także w Polsce. Nie są już postrzegane w kategoriach fanaberii lub fantastycznych wizji świata przyszłości. Zielony dach stał się synonimem luksusu i dbałości o naturę oraz pozwala przemycić zieleń do zwarto zabudowanych, betonowych miast. Prezentujemy wyjątkowo piękne i jednocześnie inspirujące zielone dachy świata.

Montaż membran dachowych. Etapy postępowania
Montaż membran dachowych. Etapy postępowania

Membrany to nowoczesne pokrycia dachowe, które zapewniają wysoką wytrzymałość, a jednocześnie wyróżniają się niewielką masą i dużą elastycznością. Gwarantują wysoką ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi czy wpływem czynników zewnętrznych. Doskonale sprawdzają się w przypadku dachów płaskich, a także dachów o nietypowych kształtach. Do doskonały wybór, jeśli na dachu ma być urządzony taras lub ogród, tzw. zielony dach.

5 symptomów świadczących o tym, że dach wymaga renowacji
5 symptomów świadczących o tym, że dach wymaga renowacji

Z renowacją dachu nie należy zwlekać. Gdy tylko pojawią się objawy jakichkolwiek problemów, warto od razu zlecić specjalistom wykonanie szczegółowych oględzin. Na tej podstawie można jednoznacznie stwierdzić, czy i w jakim zakresie należy zaplanować prace związane z odnowieniem dachu.

Dachy odwrócone – co to takiego?
Dachy odwrócone – co to takiego?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku, ponieważ chroni go przed utratą ciepła oraz wpływem warunków zewnętrznych.

Jak wykonać hydroizolację dachu płaskiego?
Jak wykonać hydroizolację dachu płaskiego?

Dachy płaskie są stosowane w budownictwie od dawna, ze względu na swoje liczne zalety. Pozwalają na uzyskanie w pełni użytecznej najwyższej kondygnacji budynku, bez zabierających miejsce skosów. Można je wykonać stosunkowo szybko, zwłaszcza jeśli przy wznoszeniu budynku korzysta się z większych elementów prefabrykowanych. Dachy tego typu są również mniej podatne na napór wiatru.

Zielone dachy a ekologia. Co warto wiedzieć?
Zielone dachy a ekologia. Co warto wiedzieć?

Zielone dachy to coraz bardziej popularny sposób na zagospodarowanie przestrzeni dachu płaskiego, tarasu czy przestrzeni znajdującej się nad podziemnym garażem. Na ich wykonanie decydują się zarówno deweloperzy budujący pojedyncze apartamentowce czy całe osiedla, jak i inwestorzy stawiający obiekty użytkowe – biurowce lub galerie handlowe. Korzyści z wykonania zielonego dachu obejmują zwiększenie powierzchni działki dostępnej pod zabudowę, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, a także pozytywny wpływ na bezpośrednie otoczenie oraz samopoczucie osób przebywających w pobliżu. 

Fakty i mity dotyczące dachów zielonych
Fakty i mity dotyczące dachów zielonych

Zielone dachy są coraz częściej spotykane nie tylko na dachach apartamentowców wznoszonych w ekskluzywnych dzielnicach, ale również na budynkach użytkowych czy zwykłych blokach mieszkalnych. Dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym do ich wykonania ogrody dachowe są coraz łatwiejsze w budowie i tańsze. Rozwiązania tego typu świetnie wpisują się w trendy związanie z ekologią i dążeniem do poprawy jakości powietrza w miastach. Poza korzyściami dla przyrody i samopoczucia użytkowników budynku, zielone dachy są również sposobem na zwiększenie wielkości powierzchni biologicznie czynnej, wymaganej przez plany zagospodarowania przestrzeni lub wydawane warunki zabudowy. Wciąż jednak wiedza na temat zalet ogrodów dachowych nie jest zbyt rozpowszechniona. Przyjrzymy się niektórym faktom i mitom powtarzanym na ich temat.

Metody uszczelniania dachów
Metody uszczelniania dachów

Nieszczelny dach to bardzo poważny problem. Przedostająca się do wnętrza budynku woda może uszkodzić różne elementy konstrukcyjne budynku, a także powodować brzydkie zacieki i plamy. Przeciek może również trwale zniszczyć warstwę termoizolacyjną. Dostająca się do środka woda to także zagrożenie dla trwałości konstrukcji więźby dachowej, która może ulec zniszczeniu. Wnikająca woda to również świetne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Zimą uszkodzenie może zamarzać, prowadząc do zniszczenia większego obszaru pokrycia dachowego. Otwór może być również powiększony wskutek działania wiatru.

Jak wykonać taras na dachu płaskim nad garażem?
Jak wykonać taras na dachu płaskim nad garażem?

Dach płaski nad garażem może być także świetną przestrzenią do relaksu. Jeżeli masz mały ogródek lub nie masz go wcale, to taras na dachu garażu jest opcją właśnie dla Ciebie. Jaki taras nad garażem będzie najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania tarasu na dachu?

Ogród na dachu - jak założyć?
Ogród na dachu - jak założyć?

Ogród na dachu to bardzo interesujące rozwiązanie. Poza walorami czysto estetycznymi i rekreacyjnymi, wypoczynkowymi posiada również wiele zalet praktycznych. Zielony dach - intensywny lub ekstensywny - stanowi świetną izolację termiczną, która zimą może się przyczynić do znacznych oszczędności energii, a co za tym idzie, zmniejszenia rachunku za ogrzewanie. Dodatkowo, dzięki ogrodowi na dachu budynek - dom, blok mieszkalny, garaż - zyskuje na wartości. Decydując się więc na dach zielony zwiększamy wartość naszej nieruchomości. Jesteś zainteresowany? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym podpowiadamy, jak założyć ogród na dachu i jakie są zalety takiego rozwiązania.

TermoDach na Targach Budownictwa i Kamieniarstwa TARBUD
TermoDach na Targach Budownictwa i Kamieniarstwa TARBUD

W marcu 2018 roku termoDach, jako renomowana firma zajmująca się montażem pokryć dachowych w technologii PCV I EPDM, miała przyjemność wziąć udział w Targach Budownictwa i Kamieniarstwa TARBUD we Wrocławiu. Celem wystawienia firmy na targach TARBUD było uświadomienie inwestorom z branży budowlanej, jak istotną rolę odgrywa prawidłowe odprowadzanie wody z dachu i tarasu. Czy udało się to? Czy misja firmy zakończyła się sukcesem?

Rodzaje zielonych dachów
Rodzaje zielonych dachów

Sposób na uzyskanie większej ilości zieleni, rozwiązanie wyróżniające się wysokimi walorami estetycznymi, a może funkcjonalna alternatywa tradycyjnego dachu? Zielone dachy stanowią umiejętne połączenie wszystkich tych czynników. Decydując się na ich wybór warto wiedzieć, że wyróżnia się pewne rodzaje zielonych dachów. Ich rozróżnienia dokonuje się w oparciu o rodzaj sadzonych roślin, a znajomość ich specyfiki to wiedza niezbędna dla zapewnienia optymalnych warunków rozwoju roślinności. Dach zielony ekstensywny i intensywny - to o nich mowa. Co warto wiedzieć o obu rodzajach i jakie są między nimi różnice?

Czym pokryć dach płaski?
Czym pokryć dach płaski?

Do ogromnych zalet zastosowania dachu płaskiego we własnym domostwie należy m.in. możliwość zagospodarowania powierzchni, a nawet na stworzenie własnego ogródka na dachu. Budowa dachu zielonego to ogromny plus dachów płaskich, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście i marzy nam się własny ogródek lub taras na górnej kondygnacji budynku.

Zalety zielonych dachów
Zalety zielonych dachów

Zielone dachy, pomimo tego, że mają swoje źródło w czasach starożytnych, są rozwiązaniem przyszłości, które odpowiada na potrzeby teraźniejszości. Szybko rozwijające się miasta, które każdy cenny skrawek wolnej ziemi wykorzystują pod zabudowę, zostały postawione przed problemem problemem stworzenia zielonej przestrzeni.

Nowoczesne pokrycia dachów płaskich
Nowoczesne pokrycia dachów płaskich

Membrana dachowa zyskuje na popularności dzięki świetnym właściwościom i parametrom technicznym oraz oszczędności czasu i pieniędzy. Jej montaż jest stosunkowo łatwy, przez co zajmuje mniej czasu niż w przypadku tradycyjnych pokryć z papy.

Konstrukcja i zastosowanie dachów płaskich
Konstrukcja i zastosowanie dachów płaskich

Funkcjonalnym rozwiązaniem, które cechuje się niezawodnością oraz wieloletnią wytrzymałością jest dach płaski. Konstrukcja tego typu jest nowoczesnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni budynku

Porównanie membran dachowych - jak wybrać najlepszą?
Porównanie membran dachowych - jak wybrać najlepszą?

Membrany dachowe, które służą do krycia dachu płaskiego, są doskonałą alternatywą dla dachu z papy. Dzięki wykonaniu z materiałów paroprzepuszczalnych, membrany dachowe gwarantują ochronę termoizolacji i zabezpieczają pokrycie przed zawilgoceniem oraz gromadzeniem się kropelek wody.

Najczęstsze przyczyny przeciekania dachu
Najczęstsze przyczyny przeciekania dachu

Przeciekający dach jest jednym z poważniejszych problemów, jakie mogą spotkać właściciela czy użytkownika domu jednorodzinnego lub mieszkania. Woda przedostająca się do środka budynku tworzy nieestetyczne zacieki i powoduje znaczne zawilgocenie. W takich warunkach mogą rozwijać się szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśnie. Przeciek może też prowadzić do wystąpienia zwarcia w instalacji elektrycznej. W wielu przypadkach cieknący dach oznacza ryzyko trwałego uszkodzenia termoizolacji czy nawet naruszenia samej konstrukcji budynku.

Czym są dachy eksponowane?
Czym są dachy eksponowane?

Jednym z rodzajów dachów płaskich są dachy eksponowane membranowe. Stosowane są na magazynach, domach jednorodzinnych, garażach oraz altanach ogrodowych. Sprawdź, jakie są ich zalety.